5 důvodů proč vzít děti do kuchyně

postup2

Nedávno na webu New York Times vyšel hezký článek o tom, proč děti naučit vařit. Je to velmi inspirativní a já sem se rozhodla, že dám dohromady ty naše důvody. Pět  bodů, které vám možná budou inspirací nebo jen objasní, proč beru svoje děti do kuchyně já. Věřte, že pustit děti do kuchyně neznamená jen nepořádek a blázinec ( i když dost často to tak je :)). Někde mezi tím existují skvělá zákoutí, která s Lindou i Vojtou společně prozkoumáváme. Věřím tomu, že je najdete určitě i vy.

IMG_9269_MG_83101. Kuchyně je ideální místo ke vzdělávání.

Můžete o (nejen) jídle mluvit. O tom, pro těsto kyne, jak a proč se v něm tvoří bublinky. O tom odkud k nám připlula vanilka a kde vlastně je ten tajuplný ostrov Madagaskar. Vždyť kolem vaření je tolik témat! Vyhraďte si čas, nebudete ve stresu a můžete snimi mluvit o tom co je zajímá. Kuchyň je vážně ideální místo.

2. Děti, které se zapojí do vaření lépe jí a nebojí se ochutnávat.

Možná se Vám to zdá jako klišé, ale mluvím z vlastních zkušeností, Pokud máte doma nejedlíky, zkuste vařit snimi. Zeptejte se jich na co mají chuť a co by chtěly vařit a zapojte je do samotné přípravy. Nebojte se do kuchyně vpustit i úplně malé děti. Stačí málo. Natrhat bylinky do salátu nebo otrhat rajčátka ze stonku. Možná se tak naučí jíst i potraviny, kterých se doposud bály. ( Mimochodem – věděli jste, že děti musí novou surovinu až 30x ochutnat, než jí dají opravdu šanci a na novou chuť si zvyknou? )

3. S dětmi strávíte společný čas

Možná vám to teď připadá nemyslitelné. Za vařením s dětmi vidíte hromadu času navíc, nepořádek po celé kuchyni. Zkuste to ale jednou, dvakrát a třeba zjsitíte, že je to lepší, než odbíhat do kuchyně  a vařit se s večeří zatím co se děti nudí.  Můžete je vzít k sobě a když nechcete uklízet, zkuste jim dát nějakou jednoduchou práci – třeba jen míchání. Budete spolu a to je totiž to nejlepší co pro děti můžete udělat.

4. Naučí se vybírat si kvalitní suroviny

Když budete s dětmi mluvit o jídle a naučíte je si jídlo vybírat, jednou se vám to vyplatí. Dokážou pak samy v obchodě vybrat a správně nakoupit ať už zeleninu, vajíčka nebo třeba olej.

5. Až budou starší dokážou se o sebe postarat

Teď se to zdá v nedohlednu, ale jednou vám domů po škole přijde hladový puberťák (nebo už takového máte?). Můžete ho lehce naučit smíchat pár jednoduchých rychlých, ale zdravých surovin dohromady v super jídlo ( trocha zeleniny v curry, losos s rýží…) a nebo ho necháme na pospas dnešní doby on si jednoduše hodí třeba hranolky do friťáku (nebo trouby – a ne odtamtud opravdu nejsou zdravější). Všechno je na vás, jakou cestou svoje děti povedete, jakou cestu jim ukážete, tak takovou cestou vaše děti půjdou.

P.S.: Nenabádám vás aby jste urputně bránili svoje děti od bonbonů nebo zmrzlin, protože i děti si občas zaslouží trochu si zamlsat :)

Comments are closed.